Lisans Bölümleri

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Seçebilir?

Liseyi bitirmiş, lise diplomasına sahip, YKS’de Dil puanı türünden puan almış her öğrenci bu bölümü tercih edebilir. 4 yıllık bir eğitim süreci var. Bunun dışında dili seven, okumayı seven, edebiyatı seven meraklı öğrencilerimiz bu bölümü seçebilir. İşin içine dil girince aslında alan çok genişliyor, diğer bölümlere nazaran İngilizce’yi bilen, İngilizce’yi iyi bilen öğrencilerin şansı her zaman daha fazla oluyor.

 

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün İş Olanakları Neler?

İngiliz Dili ve Edebiyatı aslında son derece joker bir bölüm. Çünkü hem çeşitli özel şirketlerde de çalışabilirsiniz, hem de bir kolu her zaman öğretmenliğe bağlıdır. Ben öğretmenlik yapacağım derseniz pedagojik formasyon alıp öğretmenlik de yapabilirsiniz. Ülkemizin akademisyen eksiği var, akademik kariyer yapmak isterseniz de oldukça iyi iş olanakları mevcut.

Akademik kariyer bu alan öğrencilere tavsiye edebileceğimiz bir alan, bu alanda akademik kariyer çok önemli. Üreten bir insan olmak, bilimsel üretkenlik çok önemli. Bu alanda tercih yapacak öğrencilerimiz akademik kariyer olarak bölümlerinde kalmayı düşünebilirlerse hem ülke olarak bir açığı kapatmış oluruz hem de bir ülke olarak diğer ülkelerle bilimsel alanda mücadele edebilecek noktaya gelebiliriz.

 

İngiliz Dili ve Edebiyatı Taban Puanları

Bildiğiniz gibi ÖSYM her yıl YKS sınavına giren öğrencilerin verilerinden yararlanarak bölümler ile ilgili uzunca bir veri tablosu yayınlıyor. Bu kısımda ise ÖSYM verilerinden yararlanarak sizler için İngilizce Dili ve Edebiyatı taban puanları şeklinde güncel liste oluşturduk. Tablodan üniversite adı, fakültesi, puan türü, kontenjan bilgisi, taban ve tavan puanlarını öğrenebilirsiniz. İngilizce Dil ve Edebiyatı Dil bölümüdür, o yüzden YKS’de dil sınavına da girmeniz gerekmektedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün Ders ve Uygulamaları Neler?

İlk olarak bütün dünya genelinde de bu böyledir; okuma yazma konuşma becerileri üzerinde durulur. Öykü, roman ve tiyatro oyunu inceleme dersleri, ortaçağ da üretilen eserler ve şiir özellikle görecekleri konular arasında.

 

İngiliz Dili ve Edebiyatı Tercih Edenlerde Aranan Nitelikler

Şu çok önemli; İngilizce’ye ilgi, edebiyata sevgi gerekir. Çünkü edebiyatın kapısından bir adım attığınız zaman o öğrendiğiniz dilin yapısı, kültürü, o dili konuşan toplumların yaşantıları bunların hepsi sizi insan faktörüne daha çok yaklaştırır. İnsan hikayelerini de okumak aslında her zaman güzel bir şeydir. Bu anlamda okumayı seven, metin incelemeyi seven ve okuduğundan anlamlar çıkaracak, özellikle üretecek öğrenciler bu bölümde son derece mutlu olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı