KPSS

KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A grubu üniversitelerin İİBF ve dengi bölümlerden mezun olan meslek adayları ile Matematik, Aktüerya, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İstatistik bölümlerinden mezun olan adaylar için ÖSYM kurumu tarafından düzenlenen ve kamu kurumlarında yer alan bazı kadrolara yerleştirmek için girilmesi gereken sınavdır.

A Grubu Kadrolar Nelerdir?

Kaymakam Adaylığı, Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı, Kontrolör Yardımcılığı, Dışişlerinde görevli Aday Meslek Memurluğu gibi benzer görevler de kadrolar mevcuttur.

A Grubunda Atamalar Nasıl Olur?

A grubu kadrolarında atamalar için 2 farklı olay mevcuttur. Atama yapılırken ya sadece Kpss puanı geçerli olur ve ya Kpss’de belli bir puanın üstünde olan adaylar mülakat için çağrılır, mülakat sonucunda kazanan adayların ataması yapılır. Kpss ilk yöntem de bir nevi seçme sınavı ikinci yöntem de ise eleme sınavı görevi görür.

KPSS A Kaç Yılda Bir Yapılır? Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Her sene yapılan bir sınavdır. Geçerli süresi 2 senedir. Ataması gerçekleşmeyen ve puan yükseltmek isteyen kişiler her yıl sınava girebilir. Örnek olarak 2017 yılında 75 puan alan bir kişi 2018 yılında bu puan ile atanmaya çalışabilir yâda 2018 yılı Kpss sınavına girerek puan yükseltme yapabilir.

KPSS A Sınava Girmek İçin Üniversite Mezunu Olmak Gerekli Midir?

Böyle bir zorunluluk yoktur. Tek kıstas eğer devlet dairelerinde çalışmak için iş başvurusu yaparsanız mezun durumunda gözükmeniz gerekmektedir. Sınav süresi 2 sene olduğu için, 2 yıl içinde mezun olabilecek kişiler bu sınava rahatlıkla girebilir.

KPSS A Grubunda ki Alan Testleri Nelerdir? Kaç Adet Sorudan Oluşur? Hangi Oturumlarda Uygulanır Ve Süre Ne Kadardır?

  • Çıkacak Testler: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Hukuk, İşletme, Maliye, Muhasebe, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler
  • Çıkacak Soru Sayısı: Her konu için 40 soru vardır.
  • Oturumlar: Pazar Günü Sabah Oturumu, Maliye, İşletme, Muhasebe, Hukuk, İktisat

Pazar öğleden sonra ise diğer sınav oturumları gerçekleşir.

  • Pazar günü için uygulanacak her iki oturumun da zamanı 210 dakikadır, bu da 3,5 saate tekabül eder.

KPSS A Grubu Kadrolarına Kimler Girebilir?

Bu kadrolara genellikle üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Siyasal Bilgiler bölümlerinden mezun kişiler yerleştirilir. Özellikle son yıllarda üniversitelerin Fen- Edebiyat, Mühendislik gibi fakülteleri için de kadrolar açılmaktadır.

KPSS A İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bunun için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Kurumlar bu konuda alacakları adaylar ile ilgili kararları kendileri verirler.

KPSS Sınavı İçin Başvurular Ne Zaman Olur?

Başvurular genellikle nisan ayının 2.haftası ve mayıs ayının 2. Haftaları arasında yapılmaktadır. Sabit bir tarih mevcut değildir.

KPSS Başvuruları Ve Askerlik Durumu

Başvurularda askerlik koşulu aranmaz. Ama genel anlamda sınavların genelinde askerliğiniz yapmış ya da ertelemiş olmanız beklenir.

KPSS A Grubu B Grubu İçin Tercih Yapabilir Mi?

A grubu için geçerli olan tüm puan türleri, B grubunda ki kadrolar ile ilgili puan türlerini kapsamaktadır. A grubu için başvuru yapmış olan adaylar, B grubunda ki kadrolar için de başvuru yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı