Lisans Bölümleri

Mütercim Tercümanlık Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

Mütercim Tercümanlık Tercih Edenlerde Aranan Nitelikler

Öncelikle dili sevmeleri gerekiyor çünkü sevdiğiniz bir işte başarılı ve mutlu oluyorsunuz. Dolayısıyla dili sevmeleri, merak etmeleri, bol kitap okumaları ve bol dinlemeleri aranan nitelikler arasında. Hatta size bir örnek vereceğiz; bizce günümüz dünyasında öğrenciler Youtube’u nasıl kullandıkları konusunda da ayrışıyorlar. Yani karşımıza öyle bir öğrenci geliyor ki harika aksanlı, yurtdışına çıkmamış ama Youtube’u çok çok güzel kullanmış; ama öyle bir öğrenci geliyor ki makyaj videosu izlemekten öteye geçememiş. Dolayısıyla teknoloji var, her türlü imkan var elimizde, bunu nasıl kullandığımıza göre ayrışacağız.

Öğrenciler çeviri yapacakları dile hakim olmalı, dikkat ve sabır da Mütercim Tercümanlık tercih eden öğrencilerde aranan nitelikler arasında yer alıyor.

 

Mütercim Tercümanlık Taban Puanları

Bildiğiniz gibi ÖSYM her yıl YKS sınavına giren öğrencilerin verilerinden yararlanarak bölümler ile ilgili uzunca bir veri tablosu yayınlıyor. Bu kısımda ise ÖSYM verilerinden yararlanarak sizler için Mütercim Tercümanlık taban puanları şeklinde güncel liste oluşturduk. Tablodan üniversite adı, fakültesi, puan türü, kontenjan bilgisi, taban ve tavan puanlarını öğrenebilirsiniz. Mütercim Tercümanlık Dil bölümüdür, o yüzden YKS’de dil sınavına da girmeniz gerekmektedir.

 

Mütercim Tercümanlık Bölümünü Kimler Seçebilir?

Mütercim Tercümanlık bölümünü dil puanıyla giren öğrencilerimiz tercih edebilir ve 4 yıllık bir lisans programı içinde hazırlık da zorunlu. Mütercim Tercümanlığın aslında alanı çok geniş, belki de o yüzden çok popüler bir alan. Ana unsurumuz dildir ve bir yabancı dille çalışıyorsunuz. Şimdi dünyanın ortak dili olan İngilizceyi bütün inceliklerini öğreniyorsunuz. Sadece dili öğrenmiyorsunuz tabii, dil bir kültürün yansımasıdır, o ülkenin kültürü de öğreniliyor.

Kimler tercih edebilir noktasında özellikle dili kuvvetli olanların tercih etmesini önereceğiz. Yalnızca dili kuvvetli olması yeterli değil, meraklı olan, araştırmacı olan, dünyayı merak eden kişiler seçerlerse daha mutlu olurlar diye düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı