Lisans Bölümleri

Psikoloji Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

Psikoloji Bölümünü Kimler Tercih Edebilir

Psikoloji bölümü 4 yıllık bir eğitimi içeriyor ve eşit ağırlık puanıyla alıyor. Bu bölüme ilgi duyan herkes puanı tuttuğu taktirde tercih edebilir. İnsan duygu, davranışlarıyla ilgili bir bölüm. Psikoloji oldukça uzun soluklu bir eğitim süreci, gerçekten iyi ve nitelikli psikolog olmak istiyorsanız uzmanlaşmanız gerekiyor.

 

Psikoloji Seçenlerde Hangi Yetenekler Aranır?

İnsana ilgisi olan, insanı okumak isteyen kişiler olması gerekiyor. İnsan ve insan davranışına oldukça ilgili olmanız ve merak etmeniz gerekiyor. Genelde gelen öğrencilerimiz hep “İnsanlar bana problemlerini anlatmayı çok seviyor, dinlemeyi çok seviyorum” yaklaşımıyla geliyor. Dolayısıyla insan odaklı olmanız gerekiyor. Her şeyden önce insanla iyi ilişki kurmalı, araştırmayı sevmeli. Empati duygusu Psikoloji bölümünün olmazsa olmazı! Açık fikirli olmak da gerekiyor.

 

Psikoloji ile PDR Arasında Ne Fark Var?

Bu aslında iki yönlü de soruluyor birincisi Psikoloji ve PDR arasında, ikincisi Psikiyatri ve PDR arasında. PDR ile ilgili şunları söyleyebiliriz. PDR ABD’de psikolojinin alt dalı olarak geçiyor ama Türkiye’de PDR lisans programıdır. PDR Mezunları okullarda rehber öğretmen oluyor. Psikoloji mezunu da rehber öğretmen olabilir. Ancak PDR mezunları tamamen rehber öğretmen çıkıyorlar. Psikoloji mezunları Psikolog ünvanı alabilmekte ancak PDR mezunları Danışman alabilmektedir. İki bölüm arasında şüphesiz iş olanaklarının en geniş olduğu alan Psikolojidir.

 

Psikoloji Bölümü Mezunları Sadece Psikolog mu Olur?

Psikoloji bölümünü bitirenler Psikolog ünvanıyla mezun olurlar. Ama tabii ki çok çeşitli alanlarda çalışma imkanları var. Adliye, valilik, belediye, okul, hastane gibi kurumlarda çalışabilmektedirler. Psikoloji mezunları günümüzde çok geniş alanlarda iş bulabiliyorlar. Ayrıca insan kaynaklarında da çalışabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı