TYT

TYT’de Derece Yapmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Kendinizi Tanıyarak Çalışmaya Başlayın

TYT sürecinde öğrencilerin yaptığı en büyük yanlışlar, derecenin sihir gerektirdiğine inanmasıdır. Derece yapmak aslında mucizevi bir şey pek değildir. Evet, belki herkes yapamaz ama gerçekten çalışan kişi için derece elde etmek zor değildir. Üstelik bu sürece kendinizi tanıyarak başlamanız önem teşkil eder. Eğer temeliniz hiç yoksa ve gerçekten sıfırdan başlıyorsanız bunu kendinize anlatmanız gerekmektedir.

Hiçbir şey bilmeyen biri gibi düşünerek çalışmak sizin yararınıza olabilir.

Kendini tanıyarak ve bilerek ders çalışma programı hazırlamış olan öğrenciler bir adım önde olacağını aklınızdan çıkarmayın. Yapamayacağınız bir programı hazırlayıp 4. günden hayal kırıklığı ile çalışmayı bırakmak sizi hüsrana uğratabilir.

 

TYT’de Derece İçin Çalışma Programı Yapın

TYT’de derece yapmak isteyenler için en önemli olan kural kesinlikle, çalışma programıdır. Unutmayın hiçbir başarı başına buyruk çalışmanın bir sonucu olmaz.

Planlı ve programlı ne yaptığını bilen biri olarak çalıştığınız takdirde istediğinizi elde etmek çok daha kolay olabilir. Bu süre zarfında dikkate almanız gereken en önemli konu programı sizinle birlikte hazırlayacak olan kişidir.

Sizi tanıyan ama ailenizden olmayan biriyle program hazırlamak daha faydalı olacaktır. Bunun için en ideal kişiler öğretmenler olacaktır. Sizin nasıl çalıştığınızı bilen bir öğretmenle program hazırlarsanız kuralları aşmak zor olur. Nazınızın geçtiği iyi anlaştığınız bir kişiyle program yaptığınızda ise bırakma ihtimaliniz daha yüksektir.

 

TYT’de Derece İçin İlk Önce Konuları Bitirin

TYT’de derece elde etmek isteyen öğrencinin eksik konusunun kalmamış olması önemlidir. Sınava aylar öncesinden tüm konuların bitirilmesi oldukça önem arz etmektedir.

Her dersin konularını yapacağınız bir liste halinde elinize almalısınız. Daha sonra programınıza koyup günlere bölerek konuları bitirmelisiniz.

Çalışma programı hazırladıktan sonra gün içinde yapılması gerekenleri yapmadan kesinlikle bırakmamanız gerekir. Ancak bu şekilde günün sonunda gereken ilerlemeyi yapmış olursunuz. Çözülmesi gereken soru sayısının altına kesinlikle inilmemesi gerekir. 2-3 gün esneme yaptığınız takdirde bunun sonrası gelir, bu nedenle alışkanlığınızı korumak çok önemlidir.

Konu çalışma ile ilgili yapılan en büyük hatalardan biride, az soru çıkan konulardan es geçilmesidir. Hangi konudan ne kadar soru çıktığının bir önemi yoktur. Önemli olan sizin eksiksiz bir şekilde hazırlanmayı bitirmiş olmanızdır.

Özellikle birkaç yıldır soru çıkmayan konulara hiç bakmamak gibi bir yanlış asla yapmayın. Sınavdan önce ÖSYM’nin vermiş olduğu konu başlıklarına özenli bir şekilde hazırlanmalısınız.

 

TYT’de Derece İçin Sayısal ve Sözel Derslere Nasıl Çalışmalı?

TYT’de derece isteyen adayların çalışma düzenleri önemlidir. Her derse aynı şekilde çalışmak yanlış olacaktır. Sayısal derslere çalışırken daha çok soru çözerek ilerlemeniz gerekir.

Konu anlatımlarına çalışıldıktan sonra soru çözmeye başlanmalıdır. Bunun yanında konuda eksikleriniz olduğunu anladığınızda birinden destek alın yoksa yine konuyu tekrar edin.

 

TYT’de Derece İçin Deneme Sınavlarına Özen Gösterin

TYT sürecinde öğrencilerin yaptığı en çok yanlışlardan bir tanesi de deneme sınavlarını sonlara bırakmaktır. Bütün konular bitsin daha sonra deneme çözülür anlayışı yanlıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı